Proběhl ROOTS SUMMIT 2018 – v roce 2020 míří do Prahy! Rozhovor s MUDr. Danielem Černým

Search Dental Tribune

Proběhl ROOTS SUMMIT 2018 – v roce 2020 míří do Prahy! Rozhovor s MUDr. Danielem Černým

Přednáška MUDr. D. Černého na Roots Summit 2018 (Fotografie: DTI)
Dental Tribune International

Dental Tribune International

Po. 24 září 2018

uložit

MUDr. Daniel Černý – ve své přednášce na ROOTS SUMMIT 2018 v Berlíně se věnoval tématu spolehlivých adhezivních postendodontických náhrad 28. června – 1. července se v Berlíně konal ROOTS SUMMIT 2018 – globální diskuzní fórum v oboru endodoncie s 20letou tradicí. „Po ROOTS SUMMIT je před ROOTS SUMMIT“, to bylo jedno z hlavních letošních hesel této akce – ještě před jejím skončením začali organizátoři Stephen Jones, Dr. Freddy Belliard a Dr. David Jaramillo plánovat další pro rok 2020, kdy se ROOTS SUMMIT bude konat v Praze od 21. do 24. května. Letos se akce účastnilo 450 odborníků z 50 zemí a přednášelo jim 10 mezinárodních lektorů – mezi nimi i renomovaný český zubní lékař MUDr. Daniel Černý, kterého vyzpovídal redaktor Dental Tribune International. Přinášíme vám překlad tohoto rozhovoru z anglického jazyka:

Pane doktore, jak je pro ROOTS SUMMIT coby kongres důležitý vědecký program?

Myslím, že ROOTS SUMMIT je zaměřený spíše klinicky než vědecky. Mám dojem, že právě to oceňují praktičtí stomatologové, kteří se kongresu účastní. Je to rozdíl oproti „skutečné vědě“, kde se dozvídáme jen čísla a statistiky. To může být poměrně nudné, řekl bych.

Jaká přednáška se Vám letos nejvíce líbila?

Líbila se mi přednáška Dr. Jogeho Vera. Jeho téma „Management bolesti a infekce v běžné endodontické ordinaci“ je něco, s čím zápasíme všichni, takže bylo užitečné se od něj něčemu přiučit. Další, co se mi líbilo, byl přístup Dr. Elisabetty Cottiové.

Mnoho lidí uvádí, že ROOTS SUMMIT je jako jedna velká rodina. Jak to vnímáte vy?

Vnímám to stejně – zejména vezmu-li v úvahu, že jsem byl na ROOTS SUMMITu poprvé, a přesto jsem znal mnoho přednášejících a lidí z publika.

Přestože jste byl na ROOTS SUMMIT poprvé, mohl byste nastínit význam tohoto kongresu pro endodontisty z celého světa?

Myslím, že důležité jsou dva aspekty: Prvním je, že si potřebujete zdokonalovat své znalosti i jinými způsoby než pouhým čtením článků. Druhým je, že se potřebujeme učit jeden od druhého na osobní úrovni. Samozřejmě, že dnes můžeme komunikovat prostřednictvím Facebooku a Twitteru, což komunikaci oproti dřívějším dobám značně usnadňuje. Myslím si ale, že je velmi cenné se spolu sejít a naučit se něco nového jeden od druhého a je to všechno snazší, pokud se při tom cítíte dobře a máte kolem sebe přátele. To pak pozitivně ovlivňuje i naše pacienty, a o to jde především. Takže mohu určitě říci, že kongres ROOTS SUMMIT je velmi užitečný a překračuje hranice.

Je to obzvláště důležité v dnešní době, kdy je pro některé lidi obtížné fyzicky překročit hranice, zejména s ohledem na protiimigrační aktivity. Řekl bych, že setkání, jako je toto, kde se sejdou lidé z celého světa, zvyšují povědomí o tom, že toto není realita, jakou chceme. Protože když se sejdou na jednom shromáždění lidé z 50 různých zemí, uvědomíte si, že všichni máme stejný cíl a stejné zájmy – rodinu a práci. Na mnoho věcí pak získáte jiný náhled.

Jedním z největších překvapení ROOTS SUMMITu 2018 samozřejmě bylo místo konání příštího ročníku. Jaký máte pocit z rozhodnutí, že bude akci v roce 2020 hostit Praha?

Nemůžu se tvářit, že z toho nejsem nadšený. S organizátory akce jsem o tom již nějakou dobu diskutoval. Samozřejmě se nabízelo několik možností a jsem rád, že se akce bude konat v mé zemi. Mám více než 15 let zkušeností s organizací podobných akcí a programů – společně s domácím hřištěm je to výhoda, která mi, věřím, umožní získat pro akci co nejvíce lidí.

Konání ROOTS SUMMITu v Praze bude pro místní lidi určitě vzrušující a stejně tak i pro mě. Praha je na jaře krásné město, které stojí za to vidět. Plánované místo konání, Cubex centrum Praha, je zcela nové zařízení pro realizaci podobných akcí a nabízí nejnovější technologie. Odtud se krátkou procházkou dostanete do středověké části města – zjistíte, že Praha je opravdu krásné město, které poskytuje mnoho možností rozptýlení. Věřím, že si lidé užijí v roce 2020 na ROOTS SUMMITu v Praze spoustu zábavy.

Daniel černý Praha ROOTS SUMMIT

advertisement
advertisement